Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Kalendár udalostí

Október 2021

Október - mesiac úcty k starším
1. - 31. október 2021

Október - mesiac úcty k starším

Prvý jesenný mesiac október je venovaný našim seniorom. Unikajú mi  -- a nie som z toho šťastný --  dni sudbou spočítané. Dovolil si mi pomodliť sa v básni.  A tak to robím, Pane. Ale dni idú.  Jedny za druhými.  Zanechávajú po sebe clivú nehu. Nuž si ich píšem.  Aby ostali mi  v pamäti. Jasné  ako stopy v snehu.

November 2021

1. november - sviatok všetkých svätých
1. november 2021

1. november - sviatok všetkých svätých

Sviatok všetkých svätých vznikol vo východnej kresťanskej cirkvi ako spomienka na tých, čo pre vieru trpeli alebo za ňu položili život. Od siedmeho storočia sa začal pripomínať aj v západnej cirkvi ako deň zasvätený kresťanským svätým, ktorí sa v cirkevnom kalendári neoslavovali jednotlivo, ako aj na pamiatku prvých kresťanov.

2. november - pamiatka zosnulých
2. november 2021

2. november - pamiatka zosnulých

V roku 998 Odilo, opát benediktínskeho kláštora vo francúzskom meste Cluny preniesol pripomínanie si pamiatky zomrelých na deň po sviatku Všetkých svätých. Mnísi večer pred 2. novembrom zvonili a spievali žalmy za mŕtvych a modlili sa za ich duše. Nasledujúci deň slúžili zádušné omše. Tento zvyk sa rozšíril do celej západnej cirkvi a pápež Urban VI. nariadil v polovici 14. storočia, aby sa v nej pamiatka verných duší slávila ako sviatok.

11. november - Deň veteránov
11. november 2021

11. november - Deň veteránov

11. novembra si svet pripomína koniec prvej svetovej vojny (1914-1918) ako Medzinárodný deň veteránov. Prímerie medzi krajinami Dohody a Nemeckom bolo podpísané v reštauračnom vozni francúzskeho generálneho štábu v lesíku Compiegne vo Francúzsku 11. novembra 1918.