Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

O nás...

Pôvodný názov tejto kultúrnej organizácie bol „Kultúrny zväz maďarských pracujúcich v Československu“ a jeho vznik sa datuje do roku 1949. Terajší názov je „Maďarský kultúrny a spoločenský zväz na Slovensku“ (Szlovákiai Magyar Társadalmi és Közmüvelödési Szövetség – CSEMADOK). V obci Trnovec nad Váhom vznikla miestna organizácia Csemadok-u v roku 1950, ktorá však v období zániku maďarskej školy v obci v 60. rokoch zanikla, hoci jej činnosť bola veľmi pestrá a užitočná. Po takmer 20-ročnej nečinnosti 12. 02. 1984 sa opäť založila v našej obci miestna organizácia Csemadok-u. O jej vznik sa najviac pričinili Július Láng, Štefan Takács, PaedDr. Anna Šubová, Karol Molnár, Ladislav Rapca, František Szovics, Alexej Valkár, Vojtech Mezei, Dezider Batyka.

V súčasnosti je organizácia jednou z najpočetnejších v obci a jej predsedom je Ing. Karol Petrovič. Csemadok organizuje rôzne kultúrne podujatia, zábavy, stretnutia s maďarskými spisovateľmi a umelcami, spolupracuje s obcou pri organizovaní kultúrnych podujatí.

Miestna organizácia Csemadoku v Trnovci nad Váhom patrí počtom členov v okrese Šaľa medzi menšie organizácie.  Svojimi aktivitami sa však  snaží zapojiť do kultúrneho diania Csemadoku a aj našej obce. Vďaka tomu sa jej darí každý rok uskutočniť tradičnú fašiangovú zábavu a môže uskutočňovať aj ďalšie projekty, ako organizovanie detského tábora  s pestrým programom a  pre dospelých  členov a ich známych  sa organizujú návštevy divadla alebo výlety, ktoré sa tešia veľkej obľube.