Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Od Selíc po Kráľovú....

Od Selíc po Královú dronom, kamerou a objektívom fotoaparátu

 

V tomto príspevku Vám prinášame ucelený pohľad na časť jedného z najkrajších revírov na Váhu.

Video a foto material, ktorý Vám tu predstavujeme, je výsledkom niekoľkoročného zámeru zhotoviť takýto pohľad na  túto časť rieky Váh.

Realizáciu tohoto zámeru ovplyvnilo veľa faktorov. Bol to jednak pokrok v technológiách-použitie drona pri snímaní, ale hlavne  kontakty na ľudí a ich ochota prispieť k realizácii tohto zámeru.

Zábery z drona a kamery boli zhotovené pri tvorbe jednej časti relácie Na rybách Petrov zdar, ktorú si môžete pozrieť v archíve STV2 zo dňa 17.6.2018.

Pri predstavovaní MsO SRZ Šaľa  bolo v rámci tohoto natáčania nasnímaných veľa zaujímavých záberov, ktoré by bolo škoda nechať ležať v archíve a nepodeliť sa s nimi s Vami.

Už keď sme mali tieto materiály,  chceli sme ich ešte rozšíriť aj o fotografie z tohto úseku.

Náhodné stretnutie s jedným zanieteným milovníkom prírody a fotografovania umožnilo, že sme sa dostali k veľkému množstvu záberov a momentiek . Aby to nebolo príliš neusporiadané, tieto fotografie sme rozdelili do troch súborov:

 

  1. Váh - okolitá príroda
  2. čo tu žije
  3. aktivity na vode a pri vode

 

Takto vznikli štyri samostatné videá, ktoré na seba tematicky naväzujú a nájdete ich na youtube.

 

Video začína na slnkom zaliatom vodnom diele Selice na 43. riečnom kilometri, kde zábery z drona zachytávajú celkový pohľad na okolitú krajinu a samotný tok Váhu. Striedavé zábery z drona a kamery nás potom vedú hore proti prúdu rieky cez jednotlivé zákutia toku.

Prechádzame pod najdlhším železničným mostom na Slovensku, pokračujeme vedľa lodenice a pláží pri Veči a Šali popod cestný most.Míňame zimný prístav,pokračujeme vedľa hausbotov v zátoke pri Dlhej nad Váhom a záhradkárskej osade pri Královej nad Váhom. Na brehoch zachytávame loviacich rybárov a prichádzame k hranici revíru na 63. riečnom kilometri, kde poslednými snímkami z chránenej rybej oblasti v zátoke vodného diela Králová

so zapadajúcim slnkom končíme naše putovanie po rieke v jedno krásne májové popoludnie.

 

Potešujúce je, že pri natáčaní sa nám podarilo zachytiť aj chránené druhy živočíchov ako  Chavkoša nočného (Nycticorax nycticorax) a bobra vodného(európskeho) (Castor fiber), ktoré  tu našli vhodné podmienky pre život.

 

Poďakovanie za úspešnú realizáciu tohto “projektu” patrí tvorcom relácie Na rybách Petrov zdar

redaktorovi Petrovi Martišovi, kameramanovi Rudolfovi Schwarzovi, majiteľovi a kormidelníkovi plavidla Marošovi Kóšovi, zanietenému fotografovi Fredymu Baranovičovi, ktorý  poskytol fotografie zo svojich albumov, Máriovi Králičekovi a Milanovi Pospišovi za úpravu a spracovanie video a fotomateriálov.

 

Všetkým prajeme príjemné chvíle pri sledovaní.

 

https://youtu.be/8bSwuus4UrI

https://youtu.be/3hUcQFz5dkU

https://youtu.be/r21tSttkp3Q

https://youtu.be/ziTsoAd1CzQ