Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Reštaurovanie a rekonštrukcia kamenného kríža v centre obce

Dátum: 15.07.2022
Autor: Iveta Mesárošová
Reštaurovanie a rekonštrukcia kamenného kríža v centre obce

Informácia pre obyvateľov

V širšom centre našej obce, v parčíku na Sötérovej ulici sa nachádza klasicistický kamenný kríž. Predstavuje ukrižovaného Krista a v jeho dolnej časti sa nachádza socha Panny Márie v plášti s hruďou prebodnutou mečom. Bol vybudovaný ako výraz vďaky za ukončenie epidémie, ktorá v prvej polovici 19. storočia vypukla v celom regióne. Vypukla už 4. júla 1831 a v Trnovci nad Váhom začala ustupovať až koncom augusta toho roku. Bola to cholera, ktorá si v našej obci vyžiadala 93 obetí, medzi nimi aj miestneho katolíckeho kňaza Juraja Horvátha.

 

Ako poďakovanie Bohu za ukončenie epidémie dali Štefan Ács a Ágnes Kupka postaviť v roku 1832 tento kamenný kríž, ktorý sa spomína aj vo vizitácii z roku 1841. Kríž je  obohnaný kovovou ohrádkou, ktorá bola pravdepodobne vybudovaná v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia.

 

Kríž je dnes vplyvom mikroflóry a sekundárnych nevhodných zásahov a úprav, ako aj poveternostných podmienok v stave, kedy je potrebná jeho odborná reštaurácia a rekonštrukcia. Preto sa samospráva obce rozhodla osloviť renomovaného reštaurátora Mgr. Art. Juraja Puškára, ktorý v najbližších dňoch začne s prácami na tomto architektonickom diele, aby sa ako súčasť nášho historického dedičstva zachovalo aj pre budúce generácie. Práce budú prebiehať až do konca novembra.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.