Obec Trnovec nad Váhom
Váš nákup môžete dokončiť na tomto mieste. Doručenie kuriérom za 2,99 € do 10 dní.
Výprázdniť košík

Kalendár udalostí

December 2020

24. december – Štedrý deň
24. december 2020

24. december – Štedrý deň

Pre kresťanov je Štedrý deň vyvrcholením adventu a zároveň začiatkom vianočných sviatkov. Celý Štedrý deň bol prípravou na Štedrý večer, tak po stránke duchovnej, ako aj materiálnej. Pripravovalo sa jedlo na štedrú večeru, zdobil sa vianočný stromček, robil sa betlehem, no zároveň dodržiaval pôst a spomínalo sa na predkov. Po štedrej večeri sa spievali koledy a rozdávali darčeky. V rímskokatolíckej cirkvi sa veriaci pred polnocou spoločne odoberajú na polnočnú omšu, ktorou sa začína oslava príchodu Ježiša Krista.

25. december – 1. sviatok vianočný
25. december 2020

25. december – 1. sviatok vianočný

V rímskokatolíckej cirkvi je druhým najhlavnejším sviatkom Prvý sviatok vianočný alebo sviatok Narodenia Pána, ktorý sa podľa gregoriánskeho kalendára slávi 25. decembra.  Ako na Štedrý deň, tak aj na Prvý sviatok vianočný sa konalo viacero obyčajov, ktoré mali najmä očistný charakter. Významným prostriedkom bola najmä voda. V tomto čase sa konali aj obchôdzky a koledy. Betlehemci chodili po domoch a vinšovali všetkým zdravie, šťastie a Božie požehnanie.

26. december – 2. sviatok vianočný
26. december 2020

26. december – 2. sviatok vianočný

Druhý sviatok vianočný je zasvätený prvému kresťanskému mučeníkovi, svätému Štefanovi. Bol diakonom a kvôli svojej vernosti Ježišovmu učeniu bol v 1. storočí po Kristovi ukameňovaný. Svätý Štefan bol prvým kresťanom, ktorý bol zabitý za šírenie kresťanstva. Na našom území na sviatok svätého Štefana chodili po domoch vinšovníci a koledníci. V tento deň sa taktiež konala zábava, prvá tancovačka po období adventu, ktorá sa nazývala Štefanská. 


Facebook

Odber noviniek

Zostaňte v obraze - prihláste sa k odberu newslettera a buďte informovaný o aktuálnych novinkách raz za týždeň mailom.