Opadané lístie-ideálne pre tvorbu domáceho kompostu

Opadané lístie-ideálne pre tvorbu domáceho kompostu
 Lístie je veľmi kvalitným organickým materiálom vhodným práve na kompostovanie
25.10.2017
Autor: Administrátor

Jeseň nám v záhradách neprináša len krásne farebné scenérie, ale aj množstvo bioodpadu. Toto ročné obdobie nám prináša doslova záplavu rôznorodého biomateriálu v podobe opadaného lístia, orezanej drevnej hmoty, zhnitého ovocia, či pozberových zvyškov z pestovania. Všetka táto hmota je ideálna pre tvorbu kvalitného domáceho kompostu.

Lístie je veľmi kvalitným organickým materiálom vhodným práve na kompostovanie. Pravda, že niektoré druhy lístia sa rozkladajú pomalšie ako iné, ale rozkladajú sa. Príkladom sú orechy, duby či gaštany priamo vo voľnej prírode.  Lístie pod týmito stromami sa mení na kvalitnú pôdu. Pri riadenom procese kompostovania v domácich kompostéroch to pôjde ešte rýchlejšie.

Lístie je ideálna surovina na kompost, hoci by nemalo tvoriť viac ako 20 – 25 % jeho hmoty. Najlepšie je pridať ho už posekané záhradnou kosačkou, lebo takto sa rýchlejšie rozloží. Ideálne je, ak ho ešte pred pridaním do kompostu necháte cez zimu uležať na kope.  Pri jeho kompostovaní myslite aj na to, že každé lístie má iný čas rozkladu. Jabloňové sa rozloží oveľa rýchlejšie ako orechové či gaštanové. Ak nechcete s pridávaním na kompost čakať až do jari, miešajte ťažko kompostovateľné lístie s ľahšie kompostovateľným a aj s iným materiálom, čo obsahuje vyšší podiel dusíkatých látok, ktoré urýchlia rozklad (čerstvo pokosená tráva, kuchynský bioodpad, maštaľný hnoj).

Záujemcom obec zároveň oznamuje, že domáce kompostéry sú ešte k dispozícii na obecnom úrade. Bližšie informácie v kancelárii prvého kontaktu na prízemí OcÚ, alebo na tel. č. 031/7781496.


Že zloženie kompostéra nie je nič zložité, sa môžete presvedčiť aj na priloženom videu, ktoré si môžete pozrieť po kliknutí na link.

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=23&v=mHYkzqH21jI

 

 

 FacebookFacebook

Newsletter

Zostaňte v obraze - prihláste sa k odberu newslettera a buďte informovaní o dianí v obci.